Prosinec 2010

Sněhové frézy v ČR

21. prosince 2010 v 15:26

Sněhové frézy a traktůrky

Hrablo na sníh a koště na snéh snadno nahradíme elektrickou lopatou nebo sněhovou frézou, rotujícím kartáčem.

Elektrická lopata na sníh

Sněhové vločky rozzáří oči dětí. Většině majitelů rodinných domků, usedlostí, chalup a chat však nastává krušná, zákonem přikázaná povinnost postarat se včas o úklid chodníků a samozřejmě i příjezdových cest k domům a garážím. Existuje pro soukromníka kromě hrabla a koštěte nějaká technika na odklízení sněhu - sněhové frézy?V severských zemích, kde s nadílkou sněhu musejí počítat po delší dobu, jsou nejlevnějším motorovým pomocníkem k jeho odstraňování z chodníků nebo zahradních cest elektrické sněhové lopaty (nelze nazývat sněhové frézy).
Sníh odhazuje elektromotorem poháněný šroub na trubkové násadě, chráněný nálevkovitě se rozšiřujícím dopředu otevřeným krytem. Lopatu tlačíme ergonomicky tvarovaným držadlem šikmo proti vrstvě čerstvě napadaného sněhu. Rychle rotující lištový bubínek sníh vymetává dopředu obloukem, dlouhým podle výkonu motoru až dva metry. Lopata nezabírá místo, dá se zavěsit v garáži na zeď a pořídit ji lze u nás za asi šest tisíc korun. Má šířku záběru jen 26 cm, ale zato se spokojí s minimálním příkonem pouhých 350 W. S úklidem chodníku si však musíme pospíšit dříve, než sníh chodci ušlapou, protože s promrzlou vrstvou si neporadí. Obsluhu zvládnou i starší osoby a ženy, protože lopata váží jen asi 5 kg, a teleskopická tyč umožňuje nastavit její délku tělesné výšce uživatele. Přípojný kabel lze připojit na jakoukoliv domovní zásuvku 230 V.

Sněhové frézy

Investovat něco kolem sto tisíc do obvykle pásové motorové sněhové frézy jakou používají komunální služby k úklidu chodníků či dvorů se v našich klimatických podmínkách soukromníkům nevyplatí. Pro majitele domů s většími chodníky, kteří musejí navíc odstraňovat závěje ze dvorků a příjezdové cesty ke garáži, jsou však vynikající novinkou samochodné jednostupňové frézy, které se dají u nás pořídit za 18 až 30 tisíc korun. Patentní šnekový rotor z vyztužené pryže, rotující v dopředu otevřeném krytu, poháněný levným dvoudobým motorem, dokáže nastavitelnou tryskou odhazovat proud sněhu několik metrů daleko.
Šnek sněhové frézy převzal současně i funkci motorového pojezdu. Stačí držadlem lehce zvednout pár jeho koleček a stroj se zakusuje do závěje přibližně poloviční rychlostí chůze. Nejlevnější frézy dokáží s motorky o výkonu jen 2,5 kW při zkouškách odházet za minutu téměř půl tuny sněhu! To vše ale platí pro čerstvě napadlý sníh. Pryžový šnek si stejně jako elektrická lopata neporadí s ušlapanou promrzlou vrstvou na chodníku či na vozovce.

Dvoustupňové sněhové frézy

Úklid starého, hutného a promrzlého sněhu zvládnou jen frézy se šnekovým podavačem. Jsou vybaveny silnějšími motory a pojíždějí pomocí poháněných kol obutých nízkotlakými pneumatikami s terénním vzorem pláště.

K úklidu komunikací, dvorů a příjezdových cest v okolí soukromých objektů se vyplatí pořídit několika typů sněhových adaptérů na zahradní traktůrky, motorové kultivátory nebo malotraktory. Nejuniverzálnějším pomocníkem se stává shrnovací sněhová radlice. S traktůrkem vyjedeme z garáže a jízdou na plný plyn odhrnujeme paralelními jízdami sníh do stran. Traktůrek (podle typu motoru od 30 tisíc korun výše) jinak zaměstnáme po celý rok, protože s přídavnými zařízením kultivuje půdu, seče trávu, obrací seno, ale i zametá chodník a seče trávu. Radlice sama přijde na další 3 až 7 tisíc korun. Dražší je adaptér bubnové sněžné frézy se záběrem 45 cm, který zvládne i 20 cm tlustou sněhovou vrstvu a lehký i mokrý sníh odhazuje natáčivým "komínkem" na vzdálenost tří metrů. Klouzající, sněhu zbavené chodníky a cesty je možné dalším adaptérem - rozmetačem - sypat pískem nebo posypovými materiály. Předtím je možné chodník zcela očistit talířovým nebo válcovým kartáčem s nylonovými strunami, které se nabízejí jako součást "stavebnice" zahradních traktůrků.

Ukázka z článku Když napadne sníh (aktualizováno)
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

Zahradní traktory a sněhové frézy

8. prosince 2010 v 10:52 Sněhové frézy

Zahradní traktor je primárně určen a sekání trávy, přesto jej lze využít k odklízení sněhu. Sněhové frézy na zahradní zahradní traktor se nedodává, ale radlice ano. Radlice na zahradní traktory jsou součástí nabídky specializovaných prodejců zahradních traktorů. Podívejte se do návodu Vašeho zahradního traktoru a zjistěte kterou radlici na zahradní traktor potřebujete.

Radlice na sníh

6. prosince 2010 v 15:12 Sněhové frézy
Sněhové frézy jsou v ČR VYPRODANÉ. Jedná se o sněhové frézy do cca 25 000Kč. Levné sněhové frézy do 15 000 jsou a budou absolutně vyprodané. Alternativou jsou sněhové radlice pro zahradní traktory. Radlice na sníh jsou vyráběné v mnoha provedeních odlišných podle traktorů, proto je vhodné kontaktovat profi prodejce na zahradní traktory, kteří Vám jistě poradí.
Radlice na sníh lze koupit například zde.

Pokud přemýšlíte o zametacím kartáči na sníh, jsou tyto značky dobrou volbou Limpar, Vari, Dakr.