Březen 2011

Co to jsou vertikulátory? (co to je vertikutátor)

17. března 2011 v 12:06 Sekačky

Co to jsou vertikulátory? (co to je vertikutátor)

vertikutátory probudí trávník a oživí trávník tím, že z jeho povrchu odstraňují odumřelé části rostlin, zbytky posekané trávy, plevel či mech, které mohou časem vytvořit nepropustnou vrstvu - travní plsť. Vertikulátor vrstvu plsti vyčeše, takže kořenový systém může dobře dýchat a do půdy se lépe dostávají vláha a živiny. Vertikutátor je to stejné jako travní provzdušňovač.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/jak-spravne-sekat-travnik-09p-/test.aspx?c=A080411_952338_test_kam

Jak vybratu sekačku

17. března 2011 v 12:01 Sekačky
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/dobra-sekacka-zacina-na-3-500-kc-d1s-/test.aspx?c=A080411_952336_test_kam

Máte rovný trávník, stráň, nebo nepřístupné zákoutí zahrady? Poradíme vám, co která sekačka zvládne a s jakými cenami musíte počítat.

Koupě travní sekačky nemusí být složitá. K snadnému výběru vám pomůže zodpovězení několika otázek. Jak velký pozemek budu udržovat? Je spíše rovinatý, nebo položený ve svahu? A mám čas sekat pravidelně, nebo mi většinou tráva přeroste? Opomenout byste také neměli, kdo bude se strojem pracovat nebo jak je náročný na údržbu.
Malý trávník: vřetenová sekačka
Na menší a rovné trávníky, přibližně do 150 m2, jsou ideální vřetenové sekačky. Trávu zastřihávají pomocí několika nožů na rotující spirále. Jsou vhodné na nízkou, jemnou trávu, kterou sečete alespoň jedenkrát týdně - neměla by být vyšší než osm centimetrů.

Pořídit si můžete ruční sekačky (kolem 2 000 Kč), elektrické sekačky (cca za 6 000 Kč) nebo sekačky s akumulátorem (okolo 7 000 Kč), která zvládne na jedno nabití i 300 m2.

Větší zahrada: rotační sekačka
Na větší plochy se hodí spíše elektrické a zejména pak benzinové rotační sekačky. Trávu sekají pomocí rotujícího dvoulistého žacího nože. Lze je použít i na vyšší trávu: platí obecné pravidlo, že čím větší je trávník, tím silnější motor a větší záběr žacího nože budete potřebovat.

. Infografika

S jakými typy sekaček a přístrojů na úpravu trávníků a půdy se můžete setkat v obchodech.

Na každých deset centimetrů sekacího nože je třeba jedné koňské síly (HP či k). Například 32centimetrový nůž by měl mít alespoň 3,2 HP. Kromě toho u velkých ploch se vyplatí stroj s takzvaným pojezdem - pohonem koleček, který usnadňuje manipulaci se sekačkou.

Benzinovou, nebo elektrickou?
Při výběru rotační sekačky také zvažte přednosti elektrického a benzinového provedení. "Elektrické přístroje jsou lehké, snadněji ovladatelné a méně hlučné. Benzinové mají zase vyšší výkon, zpravidla širší záběr a jsou nezávislé na přístupu ke zdroji elektrické energie.

Uplatnění proto najdou na větším prostranství, kde by byla práce s elektrickou sekačkou zdlouhavá," radí Michal Pobežal z internetového obchodu sekacky.cz.

Rozdílné jsou také nároky na běžnou údržbu. "Elektrické sekačky jsou prakticky bezúdržbové, stačí je pouze vyčistit, popřípadě nechat nabrousit nůž. Naopak benzinové motory vyžadují pravidelnou péči. Je třeba kontrolovat a v případě potřeby vyměnit alespoň olej, svíčky a vzduchový filtr," upozorňuje odborník na zahradní techniku Karel Heřmánek z pražského Hornbachu.

Cena sekačky jen napoví
Rotační sekačku sice koupíte i za 1 300 korun, nicméně hlavním kritériem by neměla být cena, ale spíše služby, které prodejce nabízí - poradenství, prodloužená záruka, dostupnost náhradních dílů a servisní sítě.
. Ideální šířka záběru

- záběr sekačka 32 cm do 200 m2 plochy

- záběr 40 cm do 350 m2 plochy

- záběr 40-45 cm do 500 m2 plochy

- záběr 45-53 cm do 1 000 m2 plochy

- záběr nad 53 cm pro plochy nad 1 000 m2

"Elektrický stroj s dobrým výkonem, slušným dílenským zpracováním, doplňkovými funkcemi a fungujícím zázemím na straně prodejce lze koupit již od 3 500 korun," radí Karel Heřmánek z Hornbachu.

"U benzinové sekačky doporučuji více opatrnosti, minimálně motor by měl být od renomovaného výrobce. Takovou sekačku bez pojezdu s kvalitním a vhodným motorem pořídíte už za 5 000 korun."

Kam sekačka nemůže: strunovka a křovinořez
Strunová sekačka se k údržbě souvislé travní plochy nehodí. "Uplatnění však najde všude tam, kam se klasická sekačka nedostane - zákoutí, pruhy kolem plotů, okraje zdí a záhonů, tráva pod stromy," dává tipy Michal Pobežal z obchodu sekacky.cz. Jde především o elektrické přístroje, koupit si však můžete i výkonnější benzinový vyžínač.

Vyrábějí se také modely sekačky s akumulátorem. Trávu seká rotující, zpravidla nylonová struna sekačky. Nejlevnější sekačky pořídíte od 400 korun. Pokud si připlatíte, získáte další užitečné funkce - teleskopickou násadu, nastavitelnou rukojeť, otočnou sekací hlavu, přídavné opěrné kolečko nebo plně automatické vysouvání struny.

Na vysokou houževnatou trávu nebo prořezávání vzrostlých náletových stromků už je třeba výkonný benzinový křovinořez. Výhodou je, že kromě strunové hlavy můžete použít i ocelové travní nože nebo pilové kotouče na stromky. Nejlevnější křovinořezy pořídíte od 3 000 korun.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/dobra-sekacka-zacina-na-3-500-kc-d1s-/test.aspx?c=A080411_952336_test_kam

Motorové řetězové pily

14. března 2011 v 14:56
Jarní sezona prověřuje zahradní nářadí a stroje které potřebujeme na zahradě či u domu. Motorové pily (řetězové pily) jsou vhodné k prořezávání větví, silnější pily jsou vhodné na kácení stromů.
Řetězové pily lze rozdělit kvality a tím pádem i podle ceny. Kvalitní pily, lze používat častěji - netrpí Vám klouby lepších uchycením motoru. Kvalitní řetězové pily mají nižší opotřebení a tím i delší životnost.

Robotické sekačky Robomow

10. března 2011 v 14:04 Sekačky
Robotické sekačky jsou hitem v roce 2011. Tyto sekačky dokáží obhospodařovat velké pozemky i o rozloze více jak 1000metrů čtverečních (m2). Robotické sekačky Robomow vyhráli nezávislý test neměcké televize v pořadu Galileo (TV 7). Údržba a obsluha robotické sekačky je téměř nulová. Stačí robotickou sekačku naistalovat a nechat pracovat. Sekačky robotické (automatické) mají i zabudované ochranné prvky proti ukradení. Robomow je absultní špička mezi robo sekačkami. Robo sekačky lze koupit u specializovaných prodejců.